Zarasų sveikatos centro Fizinės medicinos ir ambulatorinės reabilitacijos skyrius: šiuolaikinė įranga ir asmeninis požiūris į pacientą
Zarasų sveikatos centro Fizinės medicinos ir ambulatorinės reabilitacijos skyrius: šiuolaikinė įranga ir asmeninis požiūris į pacientą
Zarasų rajono savivaldybės viešosios įstaigos Sveikatos centro (toliau – Zarasų sveikatos centras) Fizinės medicinos ir ambulatorinės reabilitacijos skyrius (toliau – Skyrius) stiprina savo paslaugų kokybę ir plečia galimybes pacientams gauti efektyvų gydymą čia pat – Zarasuose. Apie naujoves bei darbo specifiką pasakojo fizinės medicinos ir reabilitacijos (toliau – FMR) gydytoja Vaiva Zadorožnaitė‑Vaičienė.
Gydytoja, atvykusi su misija – padėti
FMR gydytoja V. Zadorožnaitė‑Vaičienė Zarasuose dirba nuo 2024 metų rugpjūčio. Nors pati iš šio krašto nėra kilusi, tačiau su Zarasais ją sieja ir šeima – čia dirba jos tėtis, abdominalinės chirurgijos gydytojas.
„Močiutė buvo vidaus ligų gydytoja, tėtis – chirurgas, tad medicina mūsų šeimoje gyvuoja jau trečią kartą“, – pasakojo pašnekovė. Vis dėlto, pasak jos, medikų keliu nuėjo ne visi – mama, priešingai nei likę šeimos nariai, su medicina nieko bendro neturi, o ir brolis pasirinko visai kitą sritį.
Pacientams – naujos kartos įranga ir patogesnė diagnostika
Pastaruoju metu Skyriuje įdiegtos kelios svarbios naujovės. V. Zadorožnaitė‑Vaičienė sakė, kad viena jų – naujos kartos radialinių smūginių bangų terapijos aparatas, kuris leidžia efektyviai gydyti sausgyslių, raumenų ir raiščių pažeidimus – vadinamąsias entezopatijas. Tai lėtinės ligos, kurios dažnai sunkiai pasiduoda vaistams ar chirurginiam gydymui.
„Tokių aparatų regione nėra daug. Iki šiol pacientai turėdavo vykti į Rokiškį ar dar toliau – dažniausiai į privačias įstaigas. Dabar tokią paslaugą galime pasiūlyti ir Zarasuose. Tai labai aktualu vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kuriems sudėtinga važinėti“, – sakė gydytoja.
Kita svarbi naujiena – naujas echoskopas, skirtas sąnarių tyrimams, atkeliausiantis į Zarasus šią savaitę. V. Zadorožnaitė‑Vaičienė turi licenciją atlikti sąnarių echoskopijas, todėl ši įranga leidžia tiksliai ir greitai įvertinti pacientų būklę.
„Tai neinvazinis, greitas tyrimas, kai pacientas iškart gauna atsakymą. Nereikia papildomų tyrimų ar ilgo laukimo, kaip būna atliekant magnetinio rezonanso tyrimą. Be to, echoskopija leidžia vertinti sąnarius ir judesyje – tai labai naudinga diagnozuojant tam tikrus sutrikimus“, – aiškino pašnekoė.
Platus procedūrų spektras, baseinas ir prieinamumas visiems
Zarasų sveikatos centre pacientams taikomos visos pagrindinės fizioterapijos procedūros: elektroterapija, magnetoterapija, lazerioterapija, ultragarso terapija, kompresinė terapija, šviesos terapija. Veikia druskų kambarys, skirtas kvėpavimo takų ligų profilaktikai bei imunitetui stiprinti. Dirba kineziterapeutai, masažuotojai, ergoterapeutės.
Šildymo sezono metu veikia baseinas, kuriame vyksta kineziterapijos mankštos – tai viena iš hidrokineziterapijos formų, ypač naudinga po traumų ir esant sąnarių ligoms.
Skyrius yra pritaikytas žmonėms, turintiems judėjimo negalią – patalpose įrengtas liftas, praplatintos durys, užtikrintas patogus judėjimas vežimėliais ar lydinčiajam asmeniui.
Dvi reabilitacijos pakopos – pradinė ir ambulatorinė
Zarasų sveikatos centre taikomos dvi pagrindinės reabilitacijos paslaugų formos:
- Pradinė reabilitacija – skirta visiems pacientams po FMR gydytojo konsultacijos. Ji gali apimti iki 20 procedūrų. Dažniausiai pacientai lankosi 5 dienas, per kurias gauna po 4 procedūras per dieną.
- Ambulatorinė reabilitacija – skiriama gydytojo siuntimu, kai po pirminės reabilitacijos būtinas tolimesnis gydymas. Ji paprastai trunka 10–14 dienų.
„Ambulatorinė reabilitacija dažniausiai skiriama pacientams po operacijų ar stacionarinio gydymo. Gydymo planą sudaro gydytojas reabilitacijos specialistas, atsižvelgiant į funkcinius sutrikimus“, – sakė V. Zadorožnaitė‑Vaičienė.
Gydytoja pridūrė, kad šiuo metu iš Valstybinės ligonių kasos dar laukiama galutinio sprendimo dėl galimybės Zarasuose vykdyti ambulatorinę reabilitaciją vaikams. Paslauga būtų skirta vaikams, turintiems laikysenos sutrikimų, skoliozę ar kitus judamojo-atramos aparato pokyčius.
Reabilitacija – būtina šiuolaikinėje medicinoje
Pasak gydytojos, šiuolaikinė visuomenė vis labiau susiduria su judamojo-atramos aparato sutrikimais. Dėl vyraujančio sėdimo gyvenimo būdo daugėja pacientų, besiskundžiančių lėtiniais nugaros ir sąnarių skausmais. Taip pat dažni atvejai po traumų, operacijų. Reabilitacija padeda atkurti funkcijas, sumažinti skausmą ir pagerinti gyvenimo kokybę.
„Kad ir kiek patartume gyventi sveikai, vis tiek negalime išvengti ligų ar traumų. Net fizinis darbas, jei jis atliekamas netaisyklingai, gali būti žalingas. Todėl reabilitacija šiandien – neatsiejama šiuolaikinės medicinos dalis“, – pabrėžė V. Zadorožnaitė‑Vaičienė.
Zarasų sveikatos centro inf. ir nuotr.