Urologas Algirdas Žalimas: „Svarbiausia – nebijoti tikrintis“
Urologas Algirdas Žalimas: „Svarbiausia – nebijoti tikrintis“

Prieš kelis mėnesius Zarasų rajono savivaldybės viešojoje įstaigoje Sveikatos centre (toliau – Zarasų sveikatos centras) pradėjo konsultuoti gydytojas urologas Algirdas Žalimas – Nacionaliniame vėžio centre dirbantis specialistas, kuris į Zarasus atvyksta su aiškiu tikslu: padėti vietos gyventojams ne tik diagnozuoti prostatos ligas, bet ir grąžinti pasitikėjimą savimi bei gyvenimo kokybe.
Profesinis kelias – nuo Platelių iki Nacionalinio vėžio centro
„Esu kilęs iš Platelių – Žemaitijos miestelio prie vieno gražiausių Lietuvos ežerų. Ežeringos vietovės man visada artimos“, – prisistatė gydytojas.
Baigęs mokyklą jis pasirinko medicinos studijas Vilniaus universitete, kur vėliau baigė ir urologijos rezidentūrą. Šiandien jis konsultuoja Nacionaliniame vėžio centre bei dalį savo laiko skiria darbui Zarasuose. „Kai važiuoju čia dirbti, apima vien teigiamos emocijos. Nuostabi gamta, draugiški žmonės, jauki aplinka – visa tai skatina norą čia būti“, – sakė A. Žalimas.
Zarasuose – aiški urologo pagalbos paklausa
Nors Zarasuose gydytojas dirba dar neilgai, vos kelis mėnesius, jis jau spėjo pastebėti: urologo paslaugų poreikis čia didelis.
Į jį kreipiasi pacientai, kuriems įtariamos onkologinės ligos, ypač esant padidėjusiam PSA (prostatos specifinio antigeno) kiekiui kraujyje ar ultragarsinio tyrimo metu aptikus prostatos pakitimų. Taip pat dažnos priežastys – šlapinimosi sutrikimai, kuriuos dažniausiai sukelia padidėjusi prostata arba lėtiniai uždegimai.
Trys dažniausios prostatos ligos ir jų simptomai
Gydytojo teigimu, dažniausi prostatos sutrikimai – tai uždegimas (prostatitas), padidėjimas (hiperplazija) ir prostatos vėžys. Kiekviena iš šių ligų turi savo specifinius simptomus.
- Esant uždegimui, dažniausiai jaučiamas skausmas dubens srityje, apatinėje nugaros dalyje ar lytiniuose organuose, gali sutrikti lytinė funkcija, sumažėti libido. Lėtinis prostatitas neretai sukelia nuolatinį nuovargį ir net depresiją.
- Padidėjusi prostata (gerybinė hiperplazija) pasireiškia silpna šlapimo srove, dažnu ir skubiu noru šlapintis, ypač naktį, taip pat jausmu, kad pūslė neištuštėja visiškai.
- Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Deja, ankstyvosiose stadijose jis dažnai nesukelia jokių simptomų, todėl ypač svarbi reguliari patikra.
„Ilgalaikis diskomfortas ir skausmas veikia ne tik fizinę sveikatą, bet ir psichologinę būklę – gali atsirasti stresas, nerimas, net socialinė izoliacija. Laiku pradėtas gydymas gali kardinaliai pakeisti žmogaus gyvenimo kokybę“, – pabrėžė A. Žalimas.
Šiuolaikiniai gydymo metodai – ir Zarasuose, ir didžiuosiuose centruose
Prostatos vėžio gydymas šiandien orientuotas ne tik į visišką ligos sunaikinimą, bet ir į paciento gyvenimo kokybės išsaugojimą. Lietuvoje taikoma robotinė chirurgija – tai pažangi metodika, leidžianti tiksliai pašalinti naviką ir išsaugoti svarbias nervines struktūras, atsakingas už šlapinimosi bei lytinę funkciją. Taip pat taikoma spindulinė terapija, hormoninis bei sisteminis gydymas.
Gerybinės prostatos hiperplazijos atveju dažniausiai taikomas medikamentinis gydymas: alfa-blokatoriai (tamsulozinas, silodozinas) ir 5-alfa reduktazės inhibitoriai (finasteridas, dutasteridas), o prireikus – kombinuota terapija. Jei vaistai nepadeda, siūlomas chirurginis gydymas, pavyzdžiui, transuretrinė prostatos rezekcija ar lazerinė enukleacija – operacijos, kurios atliekamos be pjūvio, per šlaplę.
Zarasuose taip pat užtikrinama dalis diagnostinių paslaugų: atliekami PSA kraujo tyrimai, teikiamos urologo konsultacijos. Įtarus onkologinį susirgimą, pacientai siunčiami magnetinio rezonanso tyrimui (MRT), o nustačius riziką – atliekamos tikslinės prostatos biopsijos. „Biopsijos metu mėginiai paimami iš konkrečių židinių, matomų MRT tyrime, todėl tyrimo tikslumas didesnis, sumažėja pakartotinių biopsijų poreikis“, – aiškino gydytojas.
Profilaktika – pagrindinis ginklas prieš prostatos vėžį
„Svarbiausia – nedelsti. Jei yra simptomų arba priklausote rizikos grupei, tikrintis būtina“, – akcentavo A. Žalimas.
Lietuvoje veikia prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, pagal kurią 50–69 metų vyrai (o jei šeimoje buvo susirgimų – nuo 45 m.) kas dvejus metus gali nemokamai atlikti PSA tyrimą. Jei PSA lygis žemas, tyrimai gali būti atliekami rečiau, tačiau gydytojas primena – kiekvienas atvejis individualus, todėl verta pasikonsultuoti.
Patarimai vyrams – paprasti, bet labai svarbūs
Norintys išsaugoti gerą urologinę sveikatą vyrai turėtų rūpintis sveika gyvensena: subalansuota mityba, pakankamu skysčių vartojimu, fiziniu aktyvumu, streso valdymu. Rūkymas ir alkoholis – žalingi veiksniai, kurie daro įtaką ir urologinei sveikatai. Taip pat būtinas pakankamas poilsis ir reguliarūs profilaktiniai patikrinimai.
Darbas su pacientais – tai daugiau nei diagnozės
„Svarbiausia man – nuolatinis tobulėjimas. Tai leidžia ne tik teikti kokybiškas paslaugas, bet ir jaustis užtikrintai, – pastebėjo pašnekovas. – Bet labiausiai motyvuoja žmonės. Kai matai pacientą pirmąją diagnozės dieną – išsigandusį, suglumusį, o vėliau, po gydymo – vėl pasitikintį savimi, kuriantį ateities planus... Tai didžiausia padėka, kurią gali gauti gydytojas.“
Kviečiame pasirūpinti savo sveikata – registruokitės konsultacijai
Gydytojas urologas Algirdas Žalimas Zarasų sveikatos centre konsultuoja du kartus per mėnesį. Visi vyrai, kurie jaučia šlapinimosi ar lytinės funkcijos sutrikimus, yra patyrę skausmų ar nori profilaktiškai pasitikrinti – kviečiami nedelsti ir kreiptis į specialistą.
Registruokitės paskambinę į registratūrą telefonu (0 385) 54570.
Zarasų sveikatos centro inf.
Zarasų sveikatos centro ir asmeninio archyvo nuotr.